مقالات

ساخت و اجرای انواع پله های فلزی

پله فلزی

ساخت و اجرای انواع پله های فلزی

هر آپارتمان و یا خانه ای که بیش از یک طبقه داشته باشد به یک راه پله و یا پله فلزی ساخته شده نیاز دارد تا از یک طبقه به طبقه دیگر رفت و آمد آسانی داشته باشد. یکی از اجزای جدایی ناپذیر پله ها نرده های راه پله هستند و این به این دلیل است که آنها نه تنها پشتیبانی و استحکام را ارائه می کنند، بلکه زیبایی را به کل چیدمان می بخشند و در نهایت امنیت رفت و آمد را هم برای عموم آسان می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به طور جامع  به ساخت و اجرای انواع پله های فلزی بپردازیم.

بیشتر بخوانید (پله و راه‌ پله چیست؟)

در مجموع باید گفت که نرده های راه پله بخش مهمی از خانه هستند و بنابراین باید به آن ها توجه کرد. در واقع، بسیاری از مردم عقیده دارند که این اولین چیزی است که افراد هنگام ورود به خانه به آن توجه می کنند. بنابراین، هنگام بازسازی یا ساخت یک راه پله جدید مانند پله معلق، انتخاب متریال مناسب برای نصب مهم است. مواد متعددی وجود دارد که می توان از آنها برای ساخت راه پله ها و نرده ها استفاده کرد … چوب، آهن فرفورژه، فلز چند مورد هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع پله فلزی و نحوه اجرای آن تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پله فلزی ساده

پله آهنی مانند پله گرد جزء مهم اکثر ساختمان های چند طبقه هستند و گزینه های طراحی متنوعی را ارائه می دهند. پیکربندی های طراحی معمولی عبارتند از: مستقیم، L شکل و سوئیچ.

 سیستم های پله مارپیچ ساخته شده از اجزای فلزی نیز رایج هستند و گزینه های طراحی زیادی را ارائه می دهند. یک سیستم پله فلزی و پله دوبلکس می تواند به عنوان یک واحد سازه ای خود نگهدارنده چند طبقه، مستقل از سازه ساختمان، یا به عنوان یک پله منفرد طراحی شود که به طور ساختاری در هر طبقه یا فرود پشتیبانی می شود.

یکی از بزرگترین مزایای سیستم پله خود نگهدار این است که می توان آن را مستقل از ساختار کف نصب کرد. معمولاً سیستم های پلکانی در بخش های پروازی منفرد طراحی می شوند و از طریق اتصال به ساختار کف یا ستون های عمودی نیاز به پشتیبانی ساختاری دارند. سیستم های پلکان فلزی در یک کارگاه یا تأسیسات فلزی بر اساس نقشه های کارگاه خاص ساخته می شوند و به صورت بخش هایی به محل تحویل داده می شوند تا نصب را تسهیل کنند.

پله آهنی

پله آهنی را می توان از فولاد، فولاد ضد زنگ، چدن و آلومینیوم ساخت. فلزات دیگر مانند برنز را می توان به شرط تعیین ظرفیت باربری سازه توسط مهندس سازه مورد استفاده قرار داد. اجزای سیستم پله ها معمولاً اندازه ها و شکل های استانداردی دارند که متناسب با نیازهای پروژه خاص سفارشی می شوند. اجزاء شامل چارچوب فرود یا سازه کف، رشته ها، آج ها، رایزرها، براکت ها، نرده ها و ستون های تکیه گاه هستند. اجزای پلکان فولادی معمولاً در کارگاه رنگ آمیزی می شوند و برای جلوگیری از اکسید شدن، پوشش نهایی رنگ را در کارخانه دریافت می کنند.

پله فلزی پشت بام

به غیر از پله های آهنی و پله گرد فلزی فولادی معمولی، پله های آلومینیومی نیز برای پله فلزی پشت بام بسیار کاربردی و محبوب هستند. این به این دلیل است که آن ها برای مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی بسیار آماده هستند. علاوه بر این در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز از مقاومت خوبی برخوردارند. بنابراین، سیستم های راه پله آلومینیومی نیاز به تعمیر و نگهداری کمی خواهند داشت. پله فلزی پشت بام را می توان با توجه به نیازهای یک ساختمان به روش های مختلفی سبک و جلا داد. لازم به ذکر است که کاربرد از این مدل یک صرفه جویی واقعی در فضا به شمار می رود زیرا می توان آن ها را به چندین روش سفارشی برای تنظیم بر اساس مکان قالب بندی کرد.

پله فلزی دوبلکس

مهم ترین مزیت نصب پله فلزی دوبلکس برای منزل یا محل کار این است که به راحتی آلوده یا کثیف نمی شوند. آلودگی و لکه ها به راحتی قابل تمیز شدن می باشند. جای تعجب نیست که این مورد از محبوب ترین انتخاب ها برای افراد درگیر در ساخت و ساز است. سطوح فلزی صیقلی و صاف هستند و این امر اتصال لایه های باکتریایی را کم می کند. بنابراین، این نوع پله فلزی دوبلکس از تمیز کردن مداوم و مشکلات ناخواسته ی نگهداری به خوبی جلوگیری می کند.

محاسبه پله فلزی

همان طور که همه ما می دانیم که اولین چیزی که در هر راه پله و پله معلق فلزی قابل توجه است نرده آن است. مورد دوم بسیار ضروری است زیرا پشتیبانی لازم را از کل چارچوب می دهد، به این معنی که هر گونه خطا در طول ساخت آن ممکن است منجر به خرابی کل ساختار شود. بنابراین، در نظر گرفتن این عوامل در هنگام بستن مواد نرده مناسب الزامی است.

 نرده های فلزی به دلیل نمایشگر بودن و دکوراتیو بودن گزینه مناسبی هستند. دلایل مختلفی برای انتخاب چنین نرده هایی وجود دارد. در بین راه پله های فلزی، فرفورژه به دلیل استحکام و دوام بی نظیری که دارد یک انتخاب ایده آل است. نکته اصلی در مورد هر راه پله این است که باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند وزن استاندارد را تحمل کند. راه پله های فرفورژه از بهترین فلز ممکن ساخته شده اند و یک پلت فرم ایمن را فراهم می کنند که افراد می توانند به طور منظم با خیال راحت به آن دسترسی داشته باشند.

اجرای پله فلزی

 سیستم های پلکانی جزء جدایی ناپذیر خروجی و ورودی ساختمان هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که بر اساس اندازه ساختمان، بار ساکنین و گروه کاربری به درجه حریق مناسب دست یابند. آیین نامه های ساختمان همچنین دارای الزامات دقیق برای سیستم های پله از جمله بار سازه، عرض، ارتفاع بالابر و عمق آج هستند. سیستم های پله فلزی راه حلی کارآمد برای رعایت قوانین ساختمان با ظرفیت بار و مقاومت در برابر آتش بیشتر از چوب ارائه می دهند. ظرفیت ساختاری، دوام و سهولت نصب سیستم های پله فلزی مزایای بیشتری را ارائه می دهد.

انواع پایه پله:

 سه نوع پایه پله که برای سیستم های پله فلزی موجود است عبارتند از تابه، صفحه کف یا توری. پله های ساخته شده با توری فلزی معمولاً برای پله های شهری یا جاهایی که پله ها در معرض رطوبت هستند استفاده می شوند. توری به مایعات اجازه عبور از پله را می دهد. بافت توری نیز کشش را ایجاد می کند. آج های تابه فلزی و صفحات کف به عنوان قالب استفاده می شود که در آن بتن ریخته شده در محل ماده آج مورد نظر است.

نکات مهم در اجرای پله فلزی

با وجود این که اجرای پله فلزی دارای مزایا و موارد قابل توجهی است، اما باید به چند نکته هم توجه کرد. در انتخاب متریال، باید به آن توجه کنید که این ماده بسیار لغزنده است، بنابراین در مناطقی که معمولاً خیلی سرد یا خیلی گرم هستند، استفاده از پله‌های فلزی را باید به دلایل ایمنی بررسی کنید.

علاوه بر این، صدای پای روی پله فلزی بسیار بلند و ناخوشایند است. بنابراین در مناطقی که باید به استراحت و خواب بپردازید، باید به نوع پله و انتخاب محل نصب آن توجه کنید.

همچنین، هنگامی که در حال طراحی پله فلزی هستید، باید به این نکته توجه کنید که پله فلزی معمولاً بسیار سرد است. بنابراین در مناطقی که آب و هوای سرد دارند، نصب پله فلزی ممکن است به یک مشکل تبدیل شود. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از پوشش های گرمایی برای پله های فلزی استفاده کنید.

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که پله فلزی با دوام و قابلیت تطبیق با هر نوع دکوراسیون، یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت پله است. با رعایت نکات گفته شده در انتخاب مواد، طراحی و نصب پله فلزی، می‌توانید به خوبی از طراحی زیبای پله‌های فلزی خود لذت ببرید و در عین حال از مزایای آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی 

ساخت بهترین و زیباترین پله ها با مجموعه ی متال استیرز

اگر به دنبال ساخت انواع پله با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت هستید، یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم. همانطور که تا به حال متوجه شده اید، ساخت پله یک مسئله حساس و تخصصی است. پله چیزی نیست که بتوانید هر چند مدت یک بار آن را تعویض کنید و شما در ابتدای ساخت یک مکان آن را انتخاب می‌کنید و آن برای شما ثابت خواهد ماند. در بسیاری از موارد ممکن است هزینه های سنگینی را هم برای ساخت آنها متحمل شوید.
پس عاقلانه ترین کار این است کسانی را برای ساخت آن انتخاب کنید، که بهترین نتیجه را به شما تحول دهند. مجموعه‌ی حرفه ای متال استیرز متشکل از مهندسین و سازندگانی است که تجربه بسیار بالایی در این زمینه دارند. شما می‌توانید طرح های دلخواه خود را به ما بسپارید و پس از مدت کوتاهی بهترین کار را دریافت کنید.

علاوه بر آن شما میتوانید در قسمت نمونه کارها وب سایت رسمی ما و یا کلیک بر روی لینک های زیر به صفحه ی انواع پله ها برای شناخت بیشتر آنها مراجعه کنید و تعاریفی از آنها را مشاهده کنید تا هنگام انتخاب آنها راحت تر باشید.

شما می‌توانید جهت دریافت مشخصات مجموعه ما به قسمت درباره ما وب‌سایت رسمی ما مراجعه کنید، و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با تیم پشتیبانی تماس برقرار کنید.

شماره های تماس:

  • 09124345700
  • 09194842718
  • 02155293368
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *