مقالات

پله و راه پله چیست؟

پله فلزی

تعریف پله و راه پله

تاریخ دقیقی برای اختراع پله مورد تایید تاریخ شناسان نیست و بیان نشده است. اما با توجه وجود پله و راه پله های متععد در بناهای تاریخی مانند پلکان تخت جمشید 5 قرن پیش از میلاد گمان می رود که پیشینیان انسان ها با الهام گرفتن از کرت بندی در زمین های کشاورزی بوده است.

پله و راه پله چیست؟

پله نوعی سازه اهرم در ساختمان است که دو فضا با اختلاف ارتفاع را به هم متصل می کند و یا می‌توان گفت سازه‌ای است که برای ارتباط دادن دو سطح غیرهم‌سطح در ساختمان یا فضاهای دیگر به‌کار می‌رود و از اجزای کوچک‌تری به نام پله ساخته شده‌است. در حالتی که پلکان در یک فضای بسته ساخته شود به آن راه ‌پله گفته می‌شود.

اجزای پله

به سطح افقی پله، کف پله یا پاگذار، و به سطح عمودی آن پیشانی پله گفته می‌شود. در پله‌های مسدود کف پله معمولاً نسبت به پیشانی آن حالت پیش آمده دارد تا کف پله از سطح پهن تری برخوردار باشد. به ارتفاع باز راه‌پله‌ها یعنی فضای کف تا سقف، سرگیر گفته می‌شود. بلندای یک یا چند پله از سطح کف پلکان، خیز نامیده می‌شود.

اجزای پله ها عبارتند از:

 1. کف پله یا پاگذار
 2. پیشانی پله
 3. نردهٔ پله
 4. آبچکان پله
 5. پاگرد پله

کاربرد پله ها

از پله یا پلکان برای چه مکان ها و جاهایی استفاده می‌شود؟

همانطور که قبل تر به آن اشاره کردیم، پله‌ها به عنوان سازه‌هایی هستند که برای اتصال دو سطح مختلف از یک مکان به یک مکان دیگر استفاده می‌شوند. آن‌ها در ساختمان‌ها، منازل، ایستگاه‌ها، پل‌ها و بسیاری از بخش‌های دیگر استفاده می‌شوند. بسته به نوع محل استفاده و طراحی، انواع مختلفی از پله‌ها وجود دارد.

انواع رایج پله ها و کاربردهای آن

در ادامه قد داریم به برخی از انواع رایج پله‌ها و کاربردهای آنها اشاره کنیم:

پله‌های خشکی: پله‌های خشکی معمولاً در داخل ساختمان‌ها و منازل استفاده می‌شوند و برای اتصال طبقات مختلف به کار می‌روند.

پله‌های بتنی: این نوع پله‌ها از بتن ساخته می‌شوند و برای استفاده در محیط‌های خارجی و داخلی مناسب هستند. طراحی و ساخت پله‌های بتنی می‌تواند بسیار متنوع باشد.

پله‌های فلزی: این نوع پله‌ها از جنس فلز ساخته می‌شوند و به دلیل خصوصیاتی مانند مقاومت، سبکی و قابلیت قالب‌بندی، بسیار محبوب هستند. پله‌های فلزی عموماً در ساختمان‌ها، ایستگاه‌ها و محیط‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

پله‌های چوبی: این نوع پله‌ها از چوب ساخته می‌شوند و به دلیل ظاهر طبیعی و گرمایی که به محیط می‌بخشند، محبوبیت زیادی دارند. پله‌های چوبی بیشتر در منازل و برخی ساختمان‌های با سبک‌های خاص استفاده می‌شوند.

پله‌های قابل حمل: این نوع پله‌ها به دلیل قابلیت حمل و نقل آسان، برای استفاده موقت در محل‌هایی مانند رویدادها، ساختمان‌های موقت و مکان‌هایی که نیاز به پله دارند اما معمولاً پله‌های دائمی ندارند، مناسب هستند.

پله‌های حلقوی: این نوع پله‌ها به صورت دایره‌ای شکل هستند و به عنوان یک انتخاب طراحی زیبا و استفاده از فضای بهینه در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پله‌های خمیده: این نوع پله‌ها معمولاً در مکان‌هایی که محدودیت فضایی وجود دارد ولی نیاز به یک پله پیچیده و ظاهری منحصر به فرد استفاده می‌شوند.

همچنین، پله‌ها می‌توانند از نظر شیب و شکل هم متفاوت باشند. برای مثال انواع دیگری از پله‌ها شامل پله‌های عمودی، پله‌های مارپیچ، پله‌های استریتچرال، پله‌های معلق و پله‌های ضربدری نیز وجود دارند. هر نوع پله معمولاً براساس نیازهای طراحی و محل استفاده به کار گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید. “چرا بهتر است از پله گرد یا پله مار پیچ استفاده کنیم؟

انتخاب پله ی مناسب

شما برای اینکه پله موردنظر و مناسب به مکانی که دارید را انتخاب و خریداری نمایید باید انواع پله ها به همراه کاربرد،‌ نحوه قرارگیری و… آن را هم بدانید.

شما با ورود به دنیای پله ها و شناخت ویژگی های آنها می‌توانید در مسیر ساخت و اجرای مدل های مختلف پله ها،‌ بهترین نتیجه را به دست آورید.

در انتخاب این سازه ها توجه به شرایط محیطی، ابعاد و اندازه ها، نوع کاربری و طرح مورد نظر، تاثیر مستقیم دارند. در ادامه یک آشنایی کلی و مناسب را در اختیار شما قرار داده ایم. مجموعه متال استیرز می‌تواند به صورت تخصصی در اجرای این سازه ها به شما کمک کند.

اهمیت ساخت پله مناسب

اطلاع داشتن از انواع پله و کاربرد هر یک، تنها برای سازنده ها و بنا ها فایده ندارد. یک کارفرما و یا کسی که قصد دارد ساختمان و خانه خودش را بسازد باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد.

 اما شاید در این بین برای شما سوال پیش بیاید که چرا؟
پله مسیرهای اتصال دو واحد و یا دو سطح هستند. غالبا پله ها برای اتصال طبقه های بالایی و پایین استفاده می‌شود.

ایمنی پله ها

انتخاب نوع مناسب پله برای هر کاربردی بسیار مهم است. شما باید بدانید کدام پله برای تحمل وزن، نوع عبور مرور و نمای ساختمان مناسب است. اکثر مواقع،‌ دیده شده که با ساخت پله های نامناسب، جان افراد به خطر افتاده است. در ساخت پله مسئله فقط زیبایی یا اشغال فضا نیست. پارامترهای ایمنی و مهندسی مهمی باید در این زمینه رعایت شود. به شما خواهیم گفت کدام پله برای چه کاری مناسب است.

انواع پله ساختمانی بر اساس نوع کاربری

 • پله مسکونی ساختمانی
 • پله فرار
 • پله هتل
 • پله بیمارستان

موارد دیگر پله بر اساس نوع کاربرد:

 • پله های اداری
 • پله های مراکز تفریحی و سالن های اجتماعات
 • پله های شهری
 • پله های کارخانه ای
 • پله های آموزشی
 • پله های تجاری

انواع پله بر اساس نوع طراحی

ما در مجموعه ی متال استیرز پله های مختلفی را طراحی و تولید می کنیم، شما میتوانید بنا به درخواست و طرح مدنظر خود آنها را انتخاب کنید و بعد سفارش دهید.

و علاوه بر آن شما میتوانید در قسمت نمونه کارها وب سایت رسمی ما و یا کلیک بر روی لینک های زیر به صفحه ی انواع پله ها برای شناخت بیشتر آنها مراجعه کنید و تعاریفی از آنها را مشاهده کنید تا هنگام انتخاب آنها راحت تر باشید.

سخن پایانی

ساخت بهترین و زیباترین پله ها با مجموعه ی متال استیرز

اگر به دنبال ساخت انواع پله با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت هستید، یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم. همانطور که تا به حال متوجه شده اید، ساخت پله یک مسئله حساس و تخصصی است. پله چیزی نیست که بتوانید هر چند مدت یک بار آن را تعویض کنید و شما در ابتدای ساخت یک مکان آن را انتخاب می‌کنید و آن برای شما ثابت خواهد ماند. در بسیاری از موارد ممکن است هزینه های سنگینی را هم برای ساخت آنها متحمل شوید.
پس عاقلانه ترین کار این است کسانی را برای ساخت آن انتخاب کنید، که بهترین نتیجه را به شما تحول دهند. مجموعه‌ی حرفه ای متال استیرز متشکل از مهندسین و سازندگانی است که تجربه بسیار بالایی در این زمینه دارند. شما می‌توانید طرح های دلخواه خود را به ما بسپارید و پس از مدت کوتاهی بهترین کار را دریافت کنید.

شما می‌توانید جهت دریافت مشخصات مجموعه ما به قسمت درباره ما وب‌سایت رسمی ما مراجعه کنید، و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با تیم پشتیبانی تماس برقرار کنید.

شماره های تماس:

 • 09124345700
 • 09194842718
 • 02155293368
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *