پله پیچ یا پله گرد

چطور پله گرد طراحی کنیم؟

 پله گرد سفارشی یک ویژگی طراحی منحصر به فرد در هر خانه یا فضای تجاری است. آن‌ها اغلب در خانه‌هایی نصب می‌شوند که فضای موجود در آن‌ها یک مساله است و یک پلکان معمولی ممکن نیست. با شکل‌های خاص و طراحی‌های خاص، آن‌ها اغلب به یک شی طراحی داخلی در بسیاری از پروژه‌ها تبدیل می‌شوند. محبوب‌ترین انتخاب، پلکان مارپیچی با پایه دایره‌ای است، اما اگر می‌خواهید یک پلکان راحت با یک طرح مدرن داشته باشید، پلکان مارپیچی باز هم گزینه خوبی است.

از نظر طراحی، تعدادی از مسائل فنی وجود دارد که باید هنگام طراحی یک پلکان مارپیچی در نظر بگیرید. در واقع برخی از قوانین هندسی وجود دارند که برای طراحی یک پلکان مارپیچی به روش درست و با ابعاد مناسب نیاز دارید.

تعداد گام‌ها در حقیقت محدود به ارتفاع زمین (ارتفاع پله)، اما با هندسه شکل دایروی است. در این مقاله ما توضیح می‌دهیم که چگونه پله‌های مارپیچ دور کار هستند. پلکان‌های های میدان کمی متفاوت هستند، ما با این موضوع در مقاله دیگری سر و کار داریم.

در زیر برخی نشانه‌های مفید برای مشخص کردن اینکه چند قدم به برنامه پلکان مارپیچی شما نیاز دارید را پیدا می‌کنید. تعداد گام‌ها در هر چرخش (چرخه ۳۶۰ درجه)به قطر پلکان مورد نیاز شما بستگی دارد.
با این طرح پلکان مارپیچی، شما یاد خواهید گرفت که چطور می‌توانید یک پلکان مارپیچی کامل را با قدم برداشتن، طراحی کنید (و بسازید). بیایید شروع کنیم!


مرحله ۱. تدابیر باز کردن سقف.


مرحله ۲. تعداد گام‌ها در هر ۳۶۰ درجه.


مرحله ۳. کف به اندازه کف.


مرحله ۴. موقعیت سکوی فرود بالا را مشخص کنید.


مرحله ۵. پلکان مارپیچی را رسم کنید.


مرحله ۶ چک آپ (اتاق رئیس)را بررسی کنید.


مرحله ۷. مقررات ساختمان را بررسی کنید.


 


مرحله ۱. تدابیر باز کردن سقف


معیارهای بازشدن سقف (دهانه پلکان)را بررسی کنید.

اگر کف ورودی پلکان یک mezzanine باشد، نیازی نیست این را چک کنید.

به یاد داشته باشید که قطر پلکان باید ۱۰۰ میلیمتر کوچک‌تر از دهانه ورودی باشد. این کار این است که به راحتی با پلکان متناسب شود و اجازه دهید دست به دست بدون لمس کردن تخته دست یابد.

اگر دهانه ورودی شما برای مثال ۱۶۰۰ * ۱۶۰۰ میلی متر (یا قطر مدور ۱۶۰۰ متر)باشد، قطر پلک شما ۱۵۰۰ * ۱۵۰۰ متر (یا ۱۵۰۰ mm)خواهد بود.

 

مرحله ۲. تعداد گام‌ها در هر ۳۶۰ درجه.حالا که قطر پلکان را می‌دانید، باید بدانید چند قدم باید ۳۶۰ درجه باشید (مجموع درجات یک دایره).

این نقشه به شما کمک خواهد کرد.

در یک پلکان با قطر ۱۵۰۰ mm این نمودار نشان می‌دهد که ما می‌توانیم ۱۲ یا ۱۳ قدم در هر دایره داشته باشیم. ما ۱۲ خواهیم رفت چون این به ما یک مرکز گسترده‌تر خواهد داد (گام ۳۰ درجه).

 

مرحله ۳. چگونه یک پلکان مارپیچی طراحی کنیم. کف به اندازه کف.کف اتاق را بررسی کنید.

ما به عنوان مثال کف زمین تا ارتفاع ۲۷۰۰ mm را درنظر می‌گیریم. این مقدار باید به ارزش افزوده توصیه‌شده بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ میلی متر تقسیم شود.

بنابراین ما می‌توانیم هر کدام ۱۲ میلی متر از ۲۲۵ میلیمتر داشته باشیم. تعداد مراحل سپس سکوی فرود ۱۱ + ۱ خواهد بود.

ارزش of باید مطابق با مقررات ساختمان منطقه مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان یک شاخص کلی، ما در اینجا زیر یک جدول مرجع فهرستی از مقررات ساختمان بریتانیا به شما می‌دهیم.

 سکوی فرود می‌تواند گردی یا ذوزنقه‌ای باشد. ما معمولا توصیه می‌کنیم که از سکوهای مربعی اجتناب کنیم چون ممکن است سطح آب را کاهش دهند.
 

مرحله ۴: تعیین مکان سکوی فرود بالا.بسته به فضایی که در خروجی پلکان دارید، حالا باید بهترین موقعیت را پیدا کنید که در آن سکوی فرود را قرار دهید (خروجی پلکان).

 

مرحله ۵: طرح پلکان مارپیچ برای محاسبه محاسبه طراحی پلکان مارپیچی


یک طرح خشن بکشید تا ببینید که مرحله ورودی کجا خواهد بود. اگر این کار را به صورت دستی انجام دهید، باید از سکوی فرود به پایین شروع کنید. در غیر این صورت، یک راه ساده استفاده از ماشین‌حساب stair است که در وب پیدا می‌کنید.

در زیر یک نمونه از طرح "پلکان مارپیچی" معروف قرار دارید.

پلکان: قطر ۱۵۰۰ متر، زمین تا ارتفاع کف ۲۷۰۰ mm، ۱۲ از ۲۲۵ mm، ۱۱ پله و سکوی فرود

پله‌ها چگونه به نظر خواهند رسید:

 

مرحله ۶: بررسی پاک‌سازی سر


این ارتفاع زیر سکوی فرود زمانی است که شما از پله‌ها پایین می‌آیید، که باید حداقل ۲۰۰۰ میلیمتر باشد، تا از برخورد سرتان به لبه سکوی فرود جلوگیری کنید. اگر از ماشین‌حساب استفاده کنید این معیار را برای شما محاسبه خواهد کرد.


 

گام ۷: مقررات ساختمان در مورد چگونگی طراحی یک پلکان مارپیچی را بررسی کنید.


بررسی کنید که تمام اقدامات رعایت مقررات ساختمان در ناحیه شما را برآورده می‌کنند و شما این کار را انجام داده‌اید! ایوب جان!

برای انگلیس و اسکاتلند می‌توانید مقررات کامل وب سایت برنامه تنظیم انگلستان را دانلود کنید.

اگر در طراحی پلکان مارپیچی جدید شک دارید، لطفا با تیم ما تماس بگیرید. ما خوشحال خواهیم شد که شما را راهنمایی کنیم و بهترین گزینه‌های ممکن برای خانه شما را پیشنهاد کنیم، و از پلکان مارپیچی اولیه، تصاویر و پیکره بندی‌های CAD اولیه استفاده می‌کنیم.

همانند موادی که در تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند، انتخاب بسیار زیاد است. اگر شما سبک کلاسیک را دوست دارید، می‌توانید انواع مختلفی از چوب را به عنوان چوب بلوط، راش، گردوی و دیگر انتخاب کنید. از طرف دیگر شما راه‌پله مدرن را ترجیح می‌دهید، می‌توانید به دنبال ترکیبی از شیشه و یا پلکان فولادی ضد زنگ بروید.

قیمت پلکان مارپیچی بسته به موادی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود، یک پلکان فلزی بیش‌ترین هزینه را خواهد داشت، در حالی که پلکان مارپیچی شیشه‌ای گران‌ترین آن‌ها خواهد بود. این امر نه تنها به خاطر هزینه خود شیشه، بلکه به مهندسی درگیر در تولید پنل های شیشه‌ای منحنی برای نرده‌ها است.